Druhý den festivalu nabídl Českou radost i Mana Raye
Třiadvacátý ročník dokumentární Ji.hlavy představí v české soutěži jedenadvacet snímků. Premiéry se dnes dočkal snímek Sólo francouzského režiséra Artemia Benkiho. Sleduje v něm životní i umělecký osud talentovaného argentinského klavíristy Martina Perina, jehož slibnou kariéru ovlivnil dlouhodobý pobyt na psychiatrické klinice v Buenos Aires. "Svým filmem jsem chtěl přispět k destigmatizaci lidí s duševním onemocněním a k rozostření hranice mezi tím, co je dnes běžně vnímáno jako normální, a co už nikoli," říká Benki.
Adéla Komrzý uvedla snímek Viva video, video viva, který představuje divákům slavného výtvarníka Radka Pilaře jako průkopníka českého videa. "Videoart se u nás vyvíjel v bublině utaženého politického režimu nezávisle na zahraničí, kde byl svými možnostmi a otevřeností v předstihu. A děda byl jeden z prvních, kdo u nás s videem jako nástrojem pro své umělecké vyjádření začínal," říká o filmu režisérka a Pilařova vnučka Komrzý.
Film Hovory o nevěře do Ji.hlavy přivezla režisérka Bára Jíchová Tyson. "Nevěra je v podstatě nudné téma, které toho o vás ovšem hodně vypoví," říká Tyson.
Unikátní přehlídka filmů Mana Raye dnes a v neděli
Ji.hlavské publikum také mělo poprvé možnost vidět jedinečnou přehlídku filmových děl amerického avantgardisty Mana Raye. "Ještě v osmdesátých letech byl Man Ray považován za autora pouze čtyř filmů. Ovšem v pozůstalosti jeho přítelkyně Ady Fidelin byly objeveny další unikátní snímky, umožňující vstoupit jak do jeho soukromého světa, tak jeho tvůrčí dílny. Sledovat tak můžeme například hádku Pabla Picassa s Paulem Éluardem při věštění z ruky," přibližuje přehlídku její dramaturg David Čeněk.
Gotický sál radnice pak bude po dobu pěti dní festivalu hostit výstavu pod názvem VACHEK. Návštěvníkům zpřístupní výběr obrazů, které uvidí ve filmu Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, jehož světovou premiéru festival uvede v neděli.
Inspirační fórum patřilo ženám: debatovala Ganieva i Vašáryová
Inspirační fórum bylo dnes věnované ženám. V Dokumentárním dialogu se představila dagestánská spisovatelka Alisa Ganieva. "V Dagestánu vládne mnohohlasí. Je tam podstatně víc prostoru ke svobodnému vyjádření než v jiných republikách Ruské federace. Ale je to také velmi tradiční společnost, která těžko nese ironii, jež je součástí mého psaní," uvedla Ganieva v rozhovoru s ředitelem festivalu Markem Hovorkou a dokumentaristou Filipem Remundou.
V rámci Inspiračního fóra debatovala také afgánská bojovnice za lidská práva Fawzia Koofi nebo slovenská herečka a diplomatka Magdalena Vašáryová. "Trestáme ženy za to, že rodí děti. To má totiž negativní vliv na jejich důchody. A potom kritizujeme, že se rodí málo dětí. Ale když má žena více než jedno dítě, tak pracuje na nižším důchodu. Po smrti manžela se propadá do chudoby," uvedla v rámci debaty o postavení ženy Vašáryová.
Na co se těšit v sobotu?
Česká radost uvede další z filmů. Radovan Síbrt přiveze snímek Postiženi muzikou o členech kapely The Tap Tap, která sdružuje hudebníky se zdravotním postižením.
Snímek Kiruna česko-švédské režisérky Grety Stocklassy přiblíží osud nejseverněji položeného města Švédska, ve kterém se těží železná ruda – a které se v důsledku těžby propadá.
Jiří Zykmund uvede snímek Ztracený břeh, který sleduje život skupiny rybářů a rekreantů, kteří v rámci komunitního snažení a přátelské spolupráce zvelebili břehy jinak opuštěných nádrží.
Soutěžní sekce Opus Bonum představí snímek Průnik tvůrčí dvojice Michele Manzolini a Federico Ferrone o hrůzách druhé světové války. Den přinese i Masterclass – Barbora Chalupová a Vít Klusák přiblíží svůj projekt V síti o zneužívání dětí na internetu. Promítnou také vystřižené scény z filmu.
Výsostně aktuálním tématem sobotního Inspiračního fóra je krize demokratické společnosti. A kdo bude debatovat? Například Sophie Howe, která už tři roky úřaduje jako ‚komisařka budoucích generací‘ ve Walesu nebo politolog a specialista strategické komunikace NATO Jonathan Terra, který působil jako diplomat v Afghánistánu a jako politologický analytik a komentátor se věnuje stavu demokracie ve Spojených státech.