Sedmadvacátá dokumentární Ji.hlava dnes ocenila nejlepší VR díla. Cenu si odnesl režisér Clément Deneux za projekt Chybějící obrazy: Naomi Kawase. V pátek se publikum může těšit na online debatu s polskou režisérkou Agnieszkou Holland o jejím diskutovaném filmu Hranice. Ji.hlava potrvá do neděle 29. října.
Ji.hlavský program tradičně nabízí přehlídku dokumentárních děl ve virtuální realitě. Poprvé Ji.hlava připravila VR sekci před devíti lety jako první z českých festivalů a jako čtvrtá na světě. Mezinárodní porota dnes vybrala nejlepší VR dílo z dvanácti 360° filmů a prostorových instalací letošního ročníku.
Nejlepším VR projektem jsou Chybějící obrazy: Naomi Kawase režiséra Clémenta Deneuxe. Slavná japonská filmařka Naomi Kawase, jejíž filmy a masterclass letošní Ji.hlava nabídla, zkoumá sebepřijetí prostřednictvím příběhu lásky. „Vítězné dílo naplno využívá potenciál tohoto média: interaktivní zážitek v reálném čase, který dává divákovi volnost pohybu a pocit účasti na příběhu. Umožňuje nám si (znovu)představit nejen situace, jichž jsme nebyli součástí, ale i ty, které se nikdy nestaly,“ uvedla porota. „Dílo hravě využívá měřítko i přítomnost a umožňuje nám si představit postavy a jejich vývoj, a to vše v příběhu, který je pečlivě zpracovaný, dobře rozvržený a dojemný,“ dodává porota.
Udělena byla také dvě zvláštní uznání. Oceněn byl nizozemsko-francouzský projekt Proud Adriaana Lokmaana, který využívá prostorové obrazy a zvuk k naznačení plynulosti ztělesněné větrem a proudy vzduchu. „Vynikající VR video, které dokumentárním způsobem ukazuje, jak lze vnímat smyslové zážitky, například pohlazení vody na kůži, a to pomocí vizuálních efektů a hudby,“ zdůvodnila porota. Druhé zvláštní uznání získal tchajwanský projekt Muž, který nemohl odejít Singing Chena: ve zdech bývalé věznice na Zeleném ostrově vypráví politický vězeň A-Kuen příběhy o útlaku a pronásledování, které se odehrály v 50. letech na Tchaj-wanu.
„Čestné uznání udělujeme VR filmu za to, že při zobrazování historických událostí posouvá 360° video až na samou hranici svých možností,“ uvedla porota, ve které zasedli odborníci z oblasti VR - český umělec Vojtěch Radakulan, maďarský odborník z Debrecínské univerzity Bujdosó Gyöngyi a Krzysztof Pijarski z polské Lodžské filmové školy.
V pátek ji.hlavský program mimo jiné nabídne online debatu s polskou režisérkou Agnieszkou Holland o jejím diskutovaném filmu Hranice (2023). „Přišlo nám důležité vyjádřit jí podporu, protože to, v jakém ohni se ocitla po premiéře svého filmu, je podle mého nepřijatelné,“ uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.