OPUS BONUM
Nejlepší mezinárodní dokumentární film 2024
Hlavní cena:
Prezidentka (r. Marek Šulík / Slovensko, Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Fascinující a poutavá charakterová studie o pětiletém působení Zuzany Čaputové ve funkci slovenské prezidentky a o tom, jakými etickými a politickými změnami za tu dobu prošla slovenská společnost. Prezidentka vykresluje osobní a intimní filmový portrét se zvláštním důrazem na genderovou a rodinnou dynamiku a drtivé politické tažení lídra opozice, populistického premiéra Roberta Fica. Dokument umožňuje diváctvu hluboce nahlédnout výzvy, kterým dnes čelí ženy v politice.
Hlavní cena pro film ze střední a východní Evropy:
Štěstí a dobro všem (r. Filip Remunda / Česká republika, Nizozemsko, Francie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Působivá a znepokojivá observační studie postavy nespokojeného člověka na okraji společnosti, která ohledává společenský kontext, z nějž pramení Putinův nacionalistický populismus. Štěstí a dobro všem je provokativní a podnětný film, jenž prozkoumává zneklidňující trend současné středoevropské politiky.
Cena za originální přístup:
Čistit a cídit (r. Thomas Fürhapter / Rakousko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Poutavá a podmanivá filmová studie představuje běžné činnosti spojené s čištěním a úklidem v různých pracovních, institucionálních a společenských kontextech - od jatek až po vesmírnou stanici. Čistit a cídit je ryze formální a precizní snímek s nápadně "čistým" střihem a zvukem, které dokonale doplňují jednotlivé záběry. Pro dnešní západní společnost tolik typická posedlost čistotou a hygienou je zde podrobena nečekaně nápadité analýze.
Cena za nejlepší střih:
Rozloučení (r. Toia Bonino / Argentina, 2024)
Zdůvodnění poroty: Film Rozloučení je komplexní a výmluvnou sondou do rodinné historie, v níž režisérka Toia Bonina rozkrývá fašistické vazby svého dědečka, který byl pobočníkem Benita Mussoliniho. Ty se stávají výchozím bodem pro intuitivní, hloubavé zkoumání genderových vztahů, v němž se prolíná rodinná, kulturní a politická historie. Mnohovrstevnatá narativní mozaika je zde mistrovsky sestříhaná dohromady způsobem, který zůstává otevřený a nutí k zamyšlení.
Cena za nejlepší kameru:
Chvála stínů (r. Catherine Martin / Kanada, 2023)
Zdůvodnění poroty: Uhrančivá vizuální meditace o stínech a jejich významu ve vztahu ke kulturní zkušenosti a uměleckému vyjádření. Chvála stínů je vizuálně poutavý snímek s vynikající kamerou, jíž se daří poeticky evokovat různá ztvárnění světla a stínu inspirovaná japonským autorem Džuničiró Tanazakim.
Cena studentské poroty:
Rozloučení (r. Toia Bonino / Argentina, 2024)
Zdůvodnění poroty: Studentská porota Opus Bonum ocenila film Rozloučení Toiy Bonino. Osobitý dokument odhaluje dynamiku mužů a žen jedné italsko-argentinské rodiny. Toia objevila nečekané rodinné dědictví v podobě negativů jejího dědečka, a započalo tak odvážné zkoumání rodinných kořenů. Namísto tradičního dokumentárního vyprávění Toia Bonino spojuje různorodé záběry, fotografie a texty, aby odhalila napětí mezi muži a ženami v rodině, kde ženy nesly břímě rodinné minulosti v tichosti. Porota snímek vybrala za originální pohled autorky, nečekaně pestrou mozaiku mikropříběhů, metafor a často zastřených okolností rodinné historie.
PRVNÍ SVĚTLA
Nejlepší dokumentární debut nebo druhý dlouhometrážní film 2024
Hlavní cena:
Šedá zóna (r. Daniela Meressa Rusnoková / Slovensko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tohoto filmu si vážíme pro jeho citlivý přístup k zachycení dlouhodobých souvislostí, působivé záběry a naraci z pohledu první osoby jakož i práci s archivními materiály pro doplnění kontextu. Cenu za nejlepší dokumentární film získává pro svou syrovost a filmovou kvalitu snímek Daniely Rusnokové Šedá zóna.
Zvláštní uznání:
Stát se obrysem (r. Miriam Bajtala / Rakousko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Hlubokomyslný zážitek z tohoto snímku stojí na důmyslně vystavěném příběhu, mnohovrstevnaté inscenaci a odvážném rozkrývání vlastního života režisérky. Zvláštní uznání patří filmu Miriam Bajtala Stát se obrysem.
Cena za originální přístup:
Já + Ty (r. Romy Mana, Zohra Benhammou / Belgie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento film nás mile překvapil svou jedinečnou a autentickou poflakovací strukturou, v níž jsou sdílené okamžiky důležitější než dramatický děj, což nás hluboce zasáhlo. Cenu za originální přístup získává snímek Já + ty režisérek Zohry Benhammou a Romy Mana.
Cena za nejlepší zvukový design:
Šedá zóna (r. Daniela Meressa Rusnoková / Slovensko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento film zdařile propojuje několik typů obrazů v jeden soudržný celek. Cenu za nejlepší zvukový design získává film Šedá zóna Richarda Fülka a Daniely Meressa Rusnokové.
Cena za nejlepší kameru:
Svět mezi námi (r. Marie Dvořáková / Česká republika, Slovensko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento film buduje intimní atmosféru, v níž se může plně vyjádřit duch a osobnost hlavní hrdinky. Cenu za nejlepší kameru získává Marie Dvořáková za film Svět mezi námi.
VISEGRAD AWARD
Cena za nejlepší film z visegrádského regionu
Šedá zóna (r. Daniela Meressa Rusnoková / Slovensko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Šedá zóna je podle nás mimořádně odvážný a esteticky zdařilý film. Spojením archivních záběrů s tou nejosobnější zkušeností a odloučením, kterému kdy může matka čelit, nás autorka seznámila s univerzálním příběhem plným lásky a silných rodinných pout. Jsme vděční, že jsme mohli nahlédnout do intimního vztahu autorky s jejími třemi dětmi, což vneslo kus světla i do těch nejtemnější zákoutí našich srdcí.
Zvláštní uznání:
Soudružky a soudruzi (r. Joanna Janikowska / Polsko, Itálie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Film cituplně ilustruje prolínající se cesty tří mladých idealistů, kteří bojují se starým politickým rámcem i s vlastní budoucností. Režisérka přináší jedinečný pohled na evropskou demokracii očima tří postav, které se s nadšením zapojují do politických aktivit a po svém usilují o lepší společnost. Výchozích hrubý materiál se podařilo kreativně sjednotit do půvabného a chytře zpracovaného filmu navzdory omezeným výrobním prostředkům.
ČESKÁ RADOST
Nejlepší český dokumentární film 2024
Hlavní cena:
Dům bez východu (r. Tomáš Hlaváček / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Nejlepším dokumentárním filmem v sekci Česká radost se v roce 2024 stává strhující film, který dokázal stmelit materiál natáčený v průběhu mnoha let do celku, ve kterém mizí čas a zůstává přesvědčivě vykreslený obraz individuální zločinnosti i systémových selhání; film, jenž na pozadí vyděračských taktik obchodníka s chudobou zachycuje beznaděj i sílící hlas romských protagonistek žijících v Domě bez východu.
Zvláštní uznání:
Štěstí a dobro všem (r. Filip Remunda / Česká republika, Nizozemsko, Francie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Zvláštní uznání poroty České radosti získává mistrovsky natočený film, kterému se povedlo vyjádřit vidění světa zevnitř Putinovy totality prostřednictvím fyzické akce, gesta a tělesnosti, snímek, jenž snoubí fascinaci drsným životem na Sibiři s vulgaritou autokracie a který ukazuje jak propastně jiné se z této perspektivy jeví Štěstí a dobro všem.
Cena za originální přístup:
Dajori (r. Martin Páv, Nicolas Kourek / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Cenu za originální přístup se porota České radosti rozhodla udělit filmu, který se soustředí na péči, starost a lásku v romské rodině a jenž vyniká a inspiruje citlivým nasloucháním svým protagonistům - filmu Dajori.
Cena za nejlepší střih:
Echt – Film o malíři Janu Mertovi (r. Tomáš Merta / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Porota České radosti oceňuje nenásilný způsob, kterým nás do vnitřního světa svého hlavního protagonisty, rozkročeného mezi introverzí a angažovaností, a do napětí v jeho obrazech vtahoval střih ve filmu o malíři Janu Mertovi, Echt.
Cena za nejlepší zvukový design:
keď som vošla dnu, bolo ťažké vyjsť von (r. Nora Štrbová / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Porota České radosti oceňuje hudebně citlivé zacházení se zvukovou stopou, která pomáhá odlišit vnitřní svět hrdinky od vnější reality a vytváří svůj vlastní, mýto-poetický svět ve filmu keď som vošla dnu, bolo ťažké vyjsť von.
Cena za nejlepší kameru:
Fakír (r. Roman Ďuriš / Slovensko, Česká republika, Polsko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Porota České radosti oceňuje film, ve kterém o životě mezi vězením a cirkusem vypráví pohotová a akční kamera, které se daří zachytit celkovou situaci a vtáhnout do atmosféry znázorněného světa, aniž by opustila intimní prostor hlavní postavy filmu Fakír.
Cena studentské poroty:
Svět mezi námi (r. Marie Dvořáková / Česká republika, Slovensko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Naše porota se rozhodla ocenit tento film, protože v nás osvěžující formou vzbudil optimistický pocit a naději, že lze něco dokázat. Inspiroval nás a vnukl chuť něco podniknout. Objevili jsme v sobě pocit, že film chceme vidět zas a znova, jednou to prostě nestačí! Nezaměřuje se pouze fotografickou kariéru Marie Tomanové ale i na výjimečný vztah s jejím manželem Thomasem. Tím také film promlouvá jedinečným jazykem, neboť hledá to nejzajímavější i v těch nejobyčejnějších lidech a běžných vztazích. Portrétuje s optimismem a lehkostí osobnost fotografky i její dílo portrétů a ukazuje, že najít sám sebe můžeme i na druhém konci světa. Myslíme si že by ho měli vidět všichni mladí lidé, aby se nebáli jít za svým snem.
SVĚDECTVÍ
Nejlepší filmové svědectví 2024
Hlavní cena:
Nebe nad Zenicou (r. Nanna Frank Møller, Zlatko Pranjic / Bosna a Hercegovina, Dánsko, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento environmentální a politický thriller se odehrává ve městě přidušeném toxickou atmosférou a sleduje občany, kteří bojují proti korupčním chapadlům mezinárodních korporací, aby zastavili nedozírné dopady neregulovaného průmyslového znečištění ovzduší. Tento drtivý, ale zároveň něžný snímek z prostředí Bosny a Hercegoviny se natáčel sedm let a je výsledkem hlubokého komunitního propojení a důvěry. Porota zvlášť silně vnímá, že cenu udělujeme právě zde v Jihlavě, kde občané podobně jako hrdinové filmu úspěšně bojovali proti znečišťujícím komínům jen 4 kilometry od tohoto sálu. Film nás zaujal hloubkovým a dlouhodobým pohledem na to, jakou cenu lidé platí za chamtivost korporací, a na neochvějnou sílu komunity, která se postaví na odpor. Cenu za nejlepší film o politice, poznání a přírodě v kategorii Svědectví získávají Nanna Frank Moller a Zlatko Pranjic za snímek Nebe nad Zenicou.
Zvláštní uznání pro nejlepší film o politice:
Den, kdy se zastavil Island (r. Pamela Hogan / Island, Spojené státy, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento inspirativní dokument, v němž se rozhovory z první ruky prolínají s archivními a animovanými záběry, reflektuje počátky první vlny feminismu na Islandu. Vypráví příběh mocného kolektivu bystrých, vtipných a kreativních matriarchálních figur, které překonaly strach a díky geniální strategii dokázaly přemostit politické i třídní odlišnosti a zmobilizovat ohromujících 99 % Islanďanek, aby stávkovaly za svá práva. Za subtilní, duchaplné a elegantně jasné vykreslení průkopnického feministického hnutí na Islandu v 70. letech udělujeme zvláštní uznání za nejlepší film o politice v kategorii Svědectví filmu Den, kdy se zastavil Island režisérky Pamely Hogan.
Zvláštní uznání pro nejlepší film o poznání:
Pistáciové války (r. Yasha Levine, Rowan Wernham / Nový Zéland, Spojené státy, 2024)
Zdůvodnění poroty: Tento nekompromisně nezávislý dokument, hrdě financovaný skrze crowdfundingovou kampaň, pátrá po finančních důvodech rostoucí nedostupnosti vody v Kalifornii. Stopy vedou k pistáciovým magnátům, kteří neváhají manipulovat s vodními toky, toxiny, vykořisťovatelskými pracovními praktikami i globální geopolitikou, aby si zajistili tučné zisky z monokulturního zemědělství. Příběh rozkrývá rozsáhlou tajnou korupční síť, která je přitom všem na očích. Za pronikavou investigativní analýzu a hledání souvislostí v boji proti korporátní chamtivosti udělujeme zvláštní uznání za nejlepší film o poznání v kategorii Svědectví filmu Pistáciové války, který režírovali Rowan Wernham a Yasha Levine.
Zvláštní uznání pro nejlepší film o přírodě:
Každá maličkost (r. Sally Aitken / Austrálie, 2023)
Zdůvodnění poroty: Tento intimní dokument o přírodě sleduje neohroženě soucitnou lidskou hrdinku, pevně ukotvenou ve svém každodenním poslání zachraňovat nejmenší ptáky na zemi, kolibříky. Záchranou těchto malých tvorečků ve své svatyni ve městě andělů, zachraňuje i sebe sama. Oceněný film je dojemným svědectvím o tom, že naděje a trpělivost mohou uzdravit zraněná křídla kolibříků – a zlomená srdce lidí. Zvláštní uznání pro nejlepší film o přírodě získává Každá maličkost režisérky Sally Aitken.
FASCINACE
Nejlepší experimentální dokumentární film 2024
Hlavní cena:
Saigon, Kosovo (r. Tin Dirdamal, Runway AI / Kosovo, Vietnam, Spojené státy, 2024)
Zdůvodnění poroty: Emotivní snímek zachycuje pocit vykořenění na příkladu dvou konkrétních lidských osudů. Kdy odtržení od vlastních kořenů a ztráta původní identity i jazyka může mít nečekaně pozitivní konsekvence.
Zvláštní uznání:
Dinosauří vejce (r. Sruthil Mathew / Indie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Poetické zkoumání rodinné historie skrze ohledávání míst nabitých vzpomínkami na odchod prarodičů. Sruthil citlivým a místy performativním způsobem přibližuje diváctvu mýty spojené s těmito místy.
Zvláštní uznání:
space_invaders.exe (r. Malaz Usta / Nizozemsko, Sýrie, 2024)
Zdůvodnění poroty: Malaz ve svém díle využívá archivního materiálu, aby vyprávěl příběh vysídlených osob z historie i současnosti. K tomu využívá nejen filmovou řeč a koláž, ale i vizualitu počítačových her. Nebojí se zároveň využít nadsázky k vyprávění tohoto zatěžkaného tématu.
FASCINACE: EXPRMNTL.CZ
Nejlepší český experimentální dokumentární film 2024
Hlavní cena:
Nadějní návštěvníci a truchlící průvodci: Zápisky z cestovního denníku temného turisty (r. Jiří Žák, Matěj Pavlík / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Zážitková turistika má různé podoby. Jiří s Matějem si zajeli do Norska, aby pro jistotu přeměřili sochy Gustava Vigelanda, jestli skutečně odpovídají nacistické doktríně, nebo na nechvalně proslulý ostrov Utøya, kde byl v roce 2011 spáchán chladnokrevný teroristický útok na skupinu mladých lidí.
Zvláštní uznání:
Ruvja a Morena (r. Julie Slovenčíková / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Kdyby tu s námi ještě byla Věra Chytilová, jistě by také ocenila neučesaný a syrový způsob práce s filmovou řečí a upřímnost a rozpustilost dvou hlavních postav krátkého filmu zachycujícího čas trávený u vody.
Zvláštní uznání:
Pyramida (r. Matěj Smetana / Česká republika, 2024)
Zdůvodnění poroty: Matěj Smetana se rozhodl, že se podělí o svůj lidský nákup se sousedy z hmyzí říše. Postavil malou kopii Džoserovy pyramidy z cukru v sousedství velkého mraveniště a počkal si na reakci jeho obyvatel a dalších zvědavých kolemjdoucích.
CENA PUBLIKA 2024
Hlavní cena:
Dajori (r. Martin Páv, Nicolas Kourek / Česká republika, 2024)
KRÁTKÁ RADOST
Nejlepší krátký dokumentární film 2024
Hlavní cena:
Když dítě zapláče… (r. Shadab Farooq / Indie, 2024)
O ceně v této sekci rozhodovala veřejnost pomocí online hlasování.
CENA ZA NEJLEPŠÍ VR PROJEKT
Hlavní cena:
Snění o Libanonu (r. Cynthia Sawma, Martin Waehlisch / Spojené státy, 2023)
Zdůvodnění poroty: Snění o Libanonu využívá impresivní prvky virtuální reality ke sdílení zkušenosti doby a místa v krizové situaci. Spojuje dokumentární a iluzivní prvky, aby zdůraznilo individuální zapojení do kolektivní odpovědnosti. Cenu udělujeme filmu za použití VR jako empatického média.
CENA ZA PŘÍNOS SVĚTOVÉ KINEMATOGRAFII
Tsai Ming Liang
SOUTĚŽ FESTIVALOVÝCH PLAKÁTŮ
Festival Identity:
4 Živly Film Festival 2024
Cena publika:
IFF Rotterdam 2024
Cena za nejlepší dokumentární knihu
Jestli mám zemřít, ať je to příběh (Utopia Libri, 2024)