Fascinace: konference o distribuci a prezentaci experimentálních filmů na 24. Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava
Konference Fascinace
V rámci 25. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava pořádáme již posedmé konferenční setkání distributorů, galeristů, kurátorů, festivalů a tvůrců a tvůrkyň experimentálních filmů.
Navazuje na Konferenci Fascinace 2015, kde se potkali a představili ředitelé nejvýznamnějších distribučních společností experimentálních filmů z celého světa, na konferenci 2016, kdy se hosté zaměřili na kurátorský aspekt ve vztahu ke specializovaným festivalům a na způsob poskytování, oceňování a šíření děl v galeriích, konferenci 2017, kde zástupci filmové i galerijní scény mluvili o kurátorském, mediálním i institucionálně-ekonomickém aspektu prezentace této části kinematografie ve vztahu ke hledání a prosazování nových talentů (jedna z diskusí byla věnována i umění v prostoru virtuální reality), konferenci 2018, která se zabývala způsoby prezentace děl vyhotovených rozličnými technologiemi a na různorodých médiích – od filmového pásu po interaktivní filmy a umělecká díla v prostředí VR, konferenci 2019, která se zabývala vznikem a prezentací audiovizuálních děl, která vznikají na zakázku galerií, festivalů či dalších institucí působících v audiovizi, a konferenci 2020, která byla zaměřena na otázky prostupnosti a dominance teritorií a prezentace a propagace audiovizuálních děl ve virtuálním prostoru.
Letošní konference bude probíhat v soustředěně pracovním modelu a bude se věnovat vytvoření srozumitelných manuálů účelné komunikace tvůrců s institucemi různého typu, které prezentují experimentální filmy a pohyblivý obraz.
V rámci doprovodných projekcí se významní světoví distributoři v roce 2015 seznámili s českou experimentální scénou, v roce 2016 s historickou etapou komunistické totality a undergroundového a experimentálního filmu ve východní Evropě, v roce 2017 se galeristi, distributoři i dramaturgové festivalů seznámili s experimentální tvorbou ve stejné etapě v balkánských zemích, v roce 2018 s experimentální tvorbou v pobaltských zemích během komunistické totality, v roce 2019 s undergroundovými a experimentálními filmy vytvářenými v tomto období na Ukrajině a v roce 2020 experimentálním filmům vznikajícím během komunistického režimu v Polsku. Letošní projekce se věnují rumunské experimentální tvorbě v dobách totality.
Zástupcům distributorů, festivalů a galerií budou rovněž prezentovány české experimentální filmy (soutěžní sekce Exprmntl.cz). MFDF Ji.hlava se stal první platformou pro systematickou prezentaci českých experimentálních filmů (především těch s referencí k realitě a dokumentárními rysy) a zároveň se dlouhodobě věnuje kinematografiím východní Evropy; jeho ambicí tedy je pomoct mezinárodnímu rozšíření východoevropských a českých děl a umožnit spolupráci se zkušenými zahraničními distributory, galeriemi a festivaly.
PROGRAM KONFERENCE FASCINACE 2021
moderuje: Andrea Slováková
Úterý, 26. října 2021
15:00 – 15:10 | úvodní přivítání
15:10 – 17:00 | uzavřené pracovní skupiny
Každá pracovní skupina bude mít moderátora (jeden z účastníků) a zapisovatele (student, stážista od nás). Pracovní skupina má 2-3 odborníky a 1-2 tvůrci. Jeden z odborníků pak bude prezentující.
V první části pracovní skupina diskutuje o zadaných otázkách, i dalších, které sama stanoví, ve vztahu k hlavnímu tématu, jemuž se věnuje.
V druhé části připraví společně dokument, který v 10 stručných bodech pojmenuje instrukce a doporučení k řešenému tématu. Tento dokument pak v závěrečné části odprezentuje (veřejně přístupná část konference) a který zároveň bude publikovaný na Dok.revue.
Pracovní skupina 1 – Jak dostanu svůj experimentální film do světové distribuce
Jak má tvůrce správně vybrat, jakým institucím /distribučním společnostem svůj film nabídne? Jak postupovat – jak je oslovit, jaké materiály poslat, komu konkrétně (jaké pozici v hierarchii instituce, jaké odbornosti) napsat? Pokud nemá odpověď, jak se má připomenout či urgovat svůj dotaz a kdy? Pokud je jeho film vybraný, co jsou typické materiály, které jsou pro distribuci vyžadovány, co tedy má mít tvůrce připraveno? Na jaké právní aspekty se má připravit, tedy jaké typické otázky má zvážit (např. exkluzivnost licence). Má dále dělat aktivně distribuci svého filmu? Má dělat propagaci svého filmu, anebo se distribuční společnost o všechno stará? Má tvůrce z distribuce typicky nějaký příjem (měl by na nějakém trvat)? Dozví se tvůrce, když distribuční spolčenost zajistí projekci jeho filmu?
Hosté
Eleni Gioti / vztahy s klienty a filmaři, koordinace instituce, LightCone / Francie
Genne Spears / ředitelka, CFMDC / Kanada
Koyo Yamashita / ředitel, Image Forum / Japonsko
Umělec
Richard Tuohy
Pracovní skupina 2 – Festivalová a eventová distribuční strategie pro experimentální filmy
Jak má tvůrce/producent experimentálního filmu připravit svojí festivalovou strategii – uvažovat nad premiérovou politikou? Uvádí festivaly i filmy starší jednoho roku? Když film dokončí, má udělat „kobercový nálet“ přihlašování na všechny strany, anebo pečlivě volit světovou a mezinárodní premiéru a pak postupně svoje festivaly? Existují vývojová či koprodukční fóra, která jsou vhodná pro experimentální filmy? Jak uvažovat nad eventovou distribucí, a to nejen ve své zemi, ale i v mezinárodních projektech? Pokud chce být tvůrce aktivní, co by mu experti poradili, jaké typy (či příklady) eventové distribuce?
Hosté
Edith van der Heijde / distribuce, Eye Experimental / Nizozemsko
Leslie Raymond / ředitelka, Ann Arbor Film Festival / USA
Samuel La France / výkonný ředitel, IMAGES FESTIVAL / Kanada
Umělci
Mike Hoolboom
Peter Lichter
Pracovní skupina 3 – Jak dostanu svůj experimentální film do galerie
Jak má tvůrce správně vybrat, kterým galeriím svoje dílo nabídne? Jak postupovat – jak je oslovit, jaké materiály poslat, komu konkrétně (jaké pozici v organizaci galerie, jaké odbornosti) napsat? Pokud nemá odpověď, jak se má připomenout či urgovat svůj dotaz a kdy? Pokud je jeho dílo vybrané, co jsou typické materiály, které jsou pro prezentaci vyžadovány, co tedy má mít tvůrce připraveno? Zajišťuje typicky tvůrce i technické vybavení potřebné k prezentaci, anebo toto typicky zajišťuje galerie? Kdo a jakým dílem se podílí na nákladech na instalaci? Na jaké právní aspekty se má tvůrce připravit, tedy jaké typické otázky má zvážit (např. podoba licence, délka jejího trvání). Má tvůrce z galerijní prezentace typicky nějaký příjem (měl by na nějakém trvat)? Jaké podklady pro propagaci jsou obvykle potřeba?
Hosté
Anna Horák Zemanová / kurátorka, produkce výstav, Galerie moderního umění v Hradci Králové / Česká republika
Mira Keratová / kurátorka, Stredoslovenská galería, Galéria mesta Bratislavy / Slovensko
Sophie Cavoulacos / kurátorka, MoMA / USA
Zsófia Kókai / asistentka kurátora, Muzeum výtvarného umění v Budapešti / Maďarsko
Umělec
Filip Pudlo
Středa, 27. října 2021
Industry Hub | streamováno na festivalových kanálech | moderuje Andrea Slováková
14:00 – 15:00 | 5minutové prezentace galerií, distributorů, festivalů a institucí
Zástupci galerií, festivalů a distribučních společností experimentálních filmů a videoartu
Ann Arbor Film Festival / Leslie Raymond, ředitelka / USA, www.aafilmfest.org
Stredoslovenská galería, Galéria mesta Bratislavy / Mira Keratová, kurátorka / Slovensko, www.ssgbb.sk, www.gmb.sk
CFMDC / Genne Speers, ředitelka / Kanada, www.cfmdc.org
Eye Experimental / Edith van der Heijde, distribuce / Nizozemsko, www.eyefilm.nl/eyeonart
Galerie moderního umění v Hradci Králové / Anna Horák Zemanová, kurátorka, produkce výstav / Česká republika, www.galeriehk.cz
IMAGES FESTIVAL / Samuel La France, výkonný ředitel / Kanada, imagesfestival.com
Image Forum / Koyo Yamashita, ředitel / Japonsko, www.imageforum.co.jp
LightCone / Eleni Gioti, vztahy s klienty a filmaři, koordinace instituce / Francie, lightcone.org/en
MoMa / Sophie Cavoulacos, kurátorka / USA, www.moma.org
Muzeum výtvarného umění v Budapešti – Artpool Art Research Center / Zsófia Kókai, asistentka kurátora / Maďarsko, www.mfab.hu, www.artpool.hu
15:00 – 16:00 | prezentace výstupů pracovních skupin
Účastníci Konference Fascinace odprezentují výsledky svých pracovních skupin, které se konaly předchozí den. Tyto tři skupiny se zaměřily na způsoby distribuce experimentálních filmů po celém světě, různé strategie distribuce festivalu související s experimentálními filmy či prezentaci a instalaci těchto děl v galeriích.
Partner Konference Fascinace
HISTORIE
Kontakt Ji.hlava Industry
JARMILA OUTRATOVÁ
Vedoucí Industry oddělení
jarmila@ji-hlava.cz