Cena za nejlepší dokumentární knihu
finální nominace
Michaela Hečková, Matěj Chabera
Nakladatelství Meziměsto
2021
224 stran
1. vydání
Michaela Hečková, Matěj Chabera
Nakladatelství Meziměsto
2021
224 stran
1. vydání
Možnosti vesnice jsou alternativním průvodce pro architekty a fanoušky architektury. Kniha mapuje 12 dramatických portrétů architektonické, společenské a kulturní proměny českých vesnic za posledních 20 let. Navštívené vesnice se pyšní novými školami, opravenými kostely, obecními úřady, kulturními domy, rozhlednami, nečekaně estetickými hasičárnami nebo jediným otevřeným kaolinovým dolem v České republice. Kvalitní architektura je ale pouze špičkou ledovce. Kniha odkrývá často skrytou vrstvu nenápadných příběhů, vnitřních motivací a kreativních tvůrčích kompromisů, které stojí za jejím vznikem.
Kniha přináší inspiraci architektům, milovníkům současné architektury a nečekaných souvislostí, starostům, obyvatelům vesnic i měst, cestovatelům po české krajině. Příklady dobré praxe mění skrze formát autorských rozhovorů a fotografií na příběhy dobré praxe. Literární dokumentaristka Michaela Hečková zakončuje publikací svou volnou městskou trilogii – O městech a lidech, 20 000, Možnosti vesnice.
Michaela Hečková (*1986) se věnuje literárnímu dokumentu v oblasti architektury a života ve městě. Podílela se na projektech Piána na ulici, Signal Festival, Praha 14 kulturní, Street for Art či kulturní strategie MČ Praha 10 a MČ Praha 14. Působí jako tajemnice redakční rady IPR Praha. Spolupracuje s agenturou PIARISTI a věnuje se PR v architektuře. Suchopárný jazyk technické zprávy architektů ráda překládá do lidské řeči a podoby čtivých příběhů nových škol, náměstí nebo parků.
Matěj Chabera (*1982) je designér propojující obory grafického a produktového designu. Jeho tvorba staví na obsáhlé a neustále se vyvíjející osobní metodologii, která pro něj svým významem převyšuje vizualitu či styl. Chabera navrhuje vizuální identity, knihy, experimentální objekty, průmyslové produkty a nábytek. Studoval filosofii, psychologii a dějiny umění na Univerzitě Karlově, grafický design a design v architektuře na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu a jako první Čech absolvoval obor Design Products na Royal College of Art v Londýně. Je vítězem cen Czech Grand Design a držitelem německého ocenění Red Dot.
Meziměsto je malé nezávislé nakladatelství literární dokumentaristky Michaely Hečkové. Zaměřujeme se na knihy o architektuře, městech a lidech. Milujeme současnou architekturu a příběhy ukryté v malých českých městech a obcích.
Cena pomáhá šířit povědomí o knižní dokumentární tvorbě. Výběr knih upozorňuje na výrazný, ale dosud opomíjený kulturní proud, rozšiřuje čtenářské poznání, podporuje autory, autorky i nakladatelství věnující se dokumentárním knihám.
Knižní tituly ve fyzické nebo elektronické podobě budou po soutěži zařazeny do knižního fondu Centra dokumentárních filmů v Jihlavě. Cílem soutěže je také postupné utváření knihovny a databáze dokumentárních knih. Množství přihlášených publikací v prvním ročníku soutěže je důkazem, že má tato kategorie v knihovnách i knihkupectvích své specifické místo.
Vítězná kniha bude odměněna finanční částkou 30 000 Kč.
První ročník soutěže se věnuje dokumentárním knihám psaným v českém jazyce nebo českým autorem/kou. V příštích letech plánujeme oceňovat také zahraniční publikace.
S případnými dotazy se můžete obrátit na mail kniha@ji-hlava.cz.
0