Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava byl oficiálně zahájen. Na slavnostním večeru byla rozdána první ocenění. Cenu za nejlepší dokumentární knihu získala Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně Miloslava Nevrlého. Nejlepším filmem v sekci Krátká radost, který tradičně vybírají diváci portálu DAFilms, se stala Otevřená hora režisérky Marii Rojas Arias. DAFilms v rámci zahájení představil nový projekt – DAFilms Junior.
Jubilejní dokumentární Ji.hlava začala! Festival se po roce vrací zpět do kinosálů a nabídne více než tři sta filmů z třiašedesáti zemí. Celý filmový program má dohromady více než dvanáct tisíc minut a jeho nepřetržité sledování by trvalo osm a půl dne. Jubilejní ročník festivalu zahájil film Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách, kdy byly brutálně potlačeny pokojné demonstrace.
Na slavnostním zahájení, které proběhlo v jihlavském DKO, byly rozdány první ceny. Letošní novinkou je udělení Ceny za nejlepší dokumentární knihu. Tu získala Zašlá chuť morušek / Cestovní zpráva čarodějova učně českého zoologa, spisovatele a skauta Miloslava Nevrlého. „Zašlou chuť morušek a Cestovní zprávu čarodějova učně by bylo snadné redukovat na vzpomínkovou literaturu sepsanou přírodovědcem. Tou ale není. Jedná se o výraznou dokumentární knihu. To, co se může jevit jako lyrismus či romantizace, jsou pro Nevrlého metody, kterými prostředkuje podstatná fakta: dokumentuje proces, kterým zvířecí i rostlinné organismy, morfologie krajiny a meteorologické jevy spoluutvářejí člověka. Přírodovědná erudice ve spojení s literárně precizní introspekcí zprostředkovávají taková ‚data‘, jež by nedokázala vytvořit biologická studie místních ekosystémů, ani sociologická analýza daného prostoru. A proto si letos tato útlá, ale v základu ‚silně zakořeněná‘ kniha zaslouží vyhrát,“ uvádí porota, ve které zasedla dokumentaristka Apolena Rychlíková, nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Lukáš Senft a literární kritik Radim Kopáč. „Nevrlý je tajná legenda. Jeho způsob chození přírodou byl vždy blíž literatuře a poezii, kterou nedílně svazuje s krajinou. Jeho chůze je chůzí člověka, který krajinu odkrývá po jednotlivých vrstvách a nahlíží do ní, a zároveň ji tím ritualizuje. Jeho drobné texty jsou precizním dokumentem o vztahu člověka k přírodě, o době, ve které žil, i o vztahu k sobě samému,“ dodává porota.
Tradičně byla předána také cena za nejlepší krátký film. V soutěžní sekci Krátká radost vybrali vítěze diváci portálu DAFilms. Cenu si odnesla Otevřená hora kolumbijské filmařky Marii Rojas Arias o jedné dávno zapomenuté revoluci. V červenci roku 1929 zorganizovala v kolumbijské vesničce skupina ševců jednodenní revoluci ve snaze zlepšit životní i pracovní podmínky v zemi. Pamětnice a anarchistka Aura věří, že jejich boj trvá dodnes. „Vidím prašné cesty, podřezávání kuřat na polévku a porost na úpatí hor, v němž mizí stopy první guerilly Latinské Ameriky. Postavy tohoto příběhu žijí v přesvědčení, že jejich boj neustává,“ říká o filmu režisérka. „Krátká radost letos nabídla pozoruhodný obraz současného světa. Pod tíhou jeho současných problémů, ale nesmíme zapomínat na lekce z minulosti. Jednu takovou nám nabídl vítězný snímek Otevřená hora, který z obyčejných archivních záběrů dělá výjimečný audiovizuální zážitek. Jsme rádi, že se diváci rozhodli právě pro tento film," říká Diana Tabakov, výkonná ředitelka DAFilms. Tabakov na zahájení představila také nový projekt DAFilms Junior, který nabízí kvalitní filmový obsah dětem od tří do dvanácti let.
Cenu Respektu za nejlepší televizní, video či online investigativní reportáž udělila porota reportážní koláži Podívejte se na Babišovy mítinky, jak vám je jeho PR nikdy neukáže od Václava Dolejšího. Redaktor portálu Seznam Zprávy tu zaznamenal zákulisí předvolební kampaně hnutí ANO a jeho šéfa, a přiblížil tak divákům atmosféru a bezprostřední zkušenost, kterou právě letos v bezprecedentní míře překryly nicneříkající slogany a hesla. „Vítězný příspěvek naplňuje parametry reportáže schopností zachytit zásadní, ale často skryté momenty, a oslovit respondenty, zároveň porota oceňuje formu a především schopnost audiovizuálního vyprávění. Ocenění přitom patří celému autorskému kolektivu – i díky práci kamery, střihu a volbě hudebního podkladu se podařilo vytvořit nové významové roviny a kontext,“ uvádí porota složená ze členek a členů redakce Respekt.
Pomyslné čestné uznání pak porota udělila snímku Rok poté autorky Silvie Klekové, které se v pořadu Reportéři ČT podařilo shromáždit neobvykle velké množství svědeckých výpovědí a důkazů a vytvořit z nich ucelený obraz zásadní ekologické katastrofy v českém prostředí včetně jejího politicko-mocenského pozadí.
Na slavnostním večeru byla udělena také cena za pozoruhodný přínos pro producenty. APA World Excellence Award si z rukou českého producenta Radima Procházky převzal jeho francouzský kolega Jacques Bidou.
Ji.hlava Live Stream
I letos nabízí Ji.hlava živé vysílání – a to prostřednictvím festivalových streamů, které přinesou rozhovory s tvůrci, filmové i jiné tipy nebo třeba divácké ankety. Chybět nebude ani pravidelný čas věnovaný Ji.hlavě dětem, Inspiračnímu fóru nebo programu pro filmové profesionály.
Vysílat se bude z DKO, denně vždy od tří do osmi hodin večer. Živým vysíláním diváky provede například filmařka Gréta Stoklassa, režiséři Jan Foukal, Bohdan Bláhovec, filmařka Kateř Tureček nebo herec, kameraman a scénárista Jan Strejcovský. Zahraniční vysílání pak bude moderovat novinář Ian Willoughby.
V rámci živého streamu se diváci mohou těšit i na dvě debaty Inspiračního fóra. Jednou z nich bude online vystoupení hvězdy letošního fóra: americké legendy z oboru gender studies a poststrukturální filozofie Judith Butler. Digitálním technologiím se pak bude věnovat kanadský filozof a spisovatel Nick Srnicek.