Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy otvírá novou podcastovou sérii Screenshot. Jejím průvodcem je Ivo Bystřičan, který jednou za dva týdny představí výjimečnou osobnost minulého ročníku Inspiračního fóra. Screenshot zahajuje právě dnes: epizodou věnovanou americkému environmentalistovi Billu McKibbenovi, který přes tři dekády bojuje proti změnám globálního klimatu.
Screenshot Inspiračního fóra bude vycházet jednou za dva týdny na webu www.inspiracniforum.cz/podcasty a na podcastových platformách Apple Podcast, Google Podcast a Spotify.
Ekologický aktivista a spisovatel Bill McKibben, norský sociolog a odborník na čínskou politiku Stein Ringen a bývalý člen americké pohraniční stráže Francisco Cantú – to jsou hosté prvních tří dílů ji.hlavského Screenshotu.
„Z hostů loňského Inspiračního fóra, které proběhlo na dokumentární Ji.hlavě podeváté a během šesti festivalových dnů otevřelo šest zásadních společenských témat, jsme do podcastové série vybrali takové osobnosti, které mění svět k lepšímu. Třeba tím, že se snaží rozšiřovat pole svobody a důstojnosti pro co nejvíc lidí,“ přibližuje nový podcast dramaturgyně Tereza Swadoschová.
A režisér podcastů Ivo Bystřičan pokračuje: „Screenshot Inspiračního fóra, nad rámec záznamů přednášek nebo rozhovorů, pracuje prostřednictvím editace a komentářů se sdělením a utváří z něj nový tvar, který posluchače zasvětí do kontextu a představí osobnost, její zkušenosti a myšlenky, co nejkomplexněji.“
Autoři Screenshotu vybírali z více než stovky hostů Inspiračního fóra, kteří se představili loni v říjnu ve třiceti debatách, panelových diskusích nebo moderovaných rozhovorech. Jednotlivé epizody Screenshotu pak také doplní bonusy: záznamy vybraných debat. Posluchači se mohou těšit například na diskusi s ekologickou ekonomkou Naďou Johanisovou o významu technologií pro přežití lidstva či povídání s Tomášem Halíkem o tom, jak se zbavit strachu.
„Inspirační fórum obohacuje Ji.hlavu o živé diskuse plné postřehů a odvážných myšlenek mimo schémata. Mám velkou radost, že se prostřednictvím podcastu podaří některé z hostů představit i mimo festival a dostat jejich inspirativní zkušenost a postoje k dalším lidem,“ dodává ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.
Epizoda Bill McKibben: Využít energii protistrany, vyjde 12. února.
Americký environmentalista Bill McKibben označuje klimatickou krizi za největší kolektivní dílo všech dob. V knize Konec přírody předznamenal v osmdesátých letech minulého století dnešní stav klimatu. A už třicet let hledá způsob, jak zastavit setrvačnost v produkci oxidu uhlíku, která za krizí stojí. Nepředpokládá však, že se vlády a průmysl promění samy od sebe. Proto se soustředí na řešení a společenské mechanismy, které mohou vést k pozitivní proměně. S ohledem na fungování moci a financí ve světě korporací a politiky využívá McKibben jejich vlastní zbraně a nabízí způsoby, jak se o změnu může zasadit každý jedinec, komunita a hnutí.
Epizoda Stein Ringen: Nová chytrá diktatura, vyjde 26. února.
Norský sociolog, politolog a autor knihy Perfektní diktatura: Čína ve 21. století Stein Ringen zkoumá čínský politický systém a technologické nástroje, které používá k dohledu nad svými občany. Zajímá ho, jak je motivuje a ovládá systém sociálního kreditu a čím si režim získává loajalitu svého lidu. A zároveň demaskuje skutečnou podobu zdejšího ekonomického růstu.
Epizoda Francisco Cantú: Hranice slov, vyjde 11. března.
Bývalý člen americké pohraniční stráže Francisco Cantú napsal knihu The Line Becomes A River, která zachycuje nejen jeho angažmá u polovojenských jednotek, ale také příběh kamaráda mexického původu chyceného v systému pohraniční mašinerie. Cantú nadále hledá odpovědi na otázky: jakou roli v systému hraje jedinec? Jaké kroky by mohly proměnit nefunkční migrační systém, který má za následek systematizaci násilí? A jakou roli ve vnímání migrantů a žadatelů o azyl hraje jazyk, kterým o nich mluvíme.
Ivo Bystřičan
Nezávislý producent a filmař, v minulosti šéfredaktor časopisu Nový Prostor, sociolog a analytik. Ve své tvorbě se zaměřuje na sociální, environmentální a historická témata. Je autorem několika nezávislých snímků a televizních dokumentů.
Martin Tvrdý
Hudebník a producent, ze sólových projektů je známý jako rapper Bonus. Za svou tvorbu získal několik ocenění, včetně ceny Apollo nebo Anděl. Dlouhodobě se věnuje scénické hudbě a sound designu, a to jak v divadle, tak ve filmu a v televizi.
Screenshot Inspiračního fóra
Dramaturgie a produkce: Ivo Bystřičan, Iveta Černá a Tereza Swadoschová, znělka a sound design: Martin Tvrdý, český hlas hostů: Ivan Lupták.
PARTNEŘI A SPONZOŘI
Vznik podcastové série podpořila Charita Česká republika, projekt MIND. Projekt MIND je financovaný z prostředků Evropské unie.