THE MOST BEAUTIFUL CITY IN THE WORLD / NEJKRÁSNĚJŠÍ MĚSTO NA SVĚTĚ
Země původu: Česká republika
Délka: 60-80 min
Režie: Matouš Bičák, Marie-Magdalena Kochová
Producent: Mikuláš Novotný
Koproducentka: Markéta Janečková
Hlavní kameramani/ky: Ludvík Otevřel, Matouš Bičák, Marie-Magdalena Kochová
Synopse:
Český Krumlov, druhé nejčastěji navštěvované město v České republice, kdysi býval ospalým, zanedbaným městečkem východního bloku. Ale spolu se sametovou revolucí následovanou privatizační vlnou se dostavil počáteční entusiasmus a nadšení pro turismus. A tak se město stalo předmětem případové studie globálního fenoménu, který ovlivňuje populaci celé Evropy. Umělkyně Kateřina Šedá si najme rodiny, aby po několik měsíců předstíraly, že v Českém Krumlově žijí obyčejným životem, čímž rozkryje konflikty různých zájmových skupin a nerovnováhu mezi obyvateli a turisty.
Životopisy režiséra a režisérky:
Matouš Bičák dokončuje magisterské studium dokumentární tvorby na FAMU. Kromě vlastních projektů se účastní práce na projektech jiných režisérů jako kameraman. V roce 2016 získal společně s Eliškou Cílkovou cenu Czech Press Foto (za filmovou kameru) za studentský film Od detailu k celku.
Marie-Magdalena Kochová (1994) studovala nová média na FDU ZČU a v současnosti studuje bakalářský program na FAMU. Její film Apparatgeist získal zvláštní uznání studentské poroty na MFDF Jihlava 2019.
Produkční společnost:
Background Films
Korunní 1209/76, 101 00 Praha, Česká republika
www.backgroundfilms.cz
Produkční společnost zaměřená na vynikající autorské filmy s koprodukčním potenciálem a předpoklady obstát v mezinárodním srovnání.
|
LANDSCAPE ZERO / NULTI KRAJOLIK
teaser
Země původu: Chorvatsko
Délka: 71 min
Režie: Bruno Pavić
Producent: Ivan Perić
Hlavní kameramanka: Andrea Kaštelan
Odhadované datum premiéry: říjen 2020
Synopse:
Přítomnost průmyslu má devastující dopad na nevelkou pobřežní enklávu. Film sleduje osudy čtyř protagonistů: někdo bojuje tváří v tvář nebezpečným průmyslovým závodům o holé přežití, někdo s nimi žije v harmonickém sepětí. Scény z každodenního života se prolínají s různými uměleckými performancemi a observačními pohledy na život v oblasti, kde se lidé i zvířata snaží přizpůsobit zdevastovanému životnímu prostředí.
Životopis režiséra:
Bruno Pavić se narodil v roce 1988 v chorvatském Záhřebu. Je absolventem katedry filmu a videa na Akademii výtvarných umění ve Splitu a později na téže univerzitě získal magisterský titul na katedře filmu, mediálních umění a animace. Jeho absolventským filmem byl celovečerní snímek Vlog. Kromě hraného a dokumentárního filmu se věnuje také video artu. Své dílo představil na mnoha mezinárodních filmových festivalech a výstavách. V roce 2014 proběhla jeho první samostatná výstava video artu a video instalací Filmography: Vlog (feature fiction, 2014).
Produkční společnost:
Kazimir
Zagrebačka 3, 21000 Split, Chorvatsko
+385914777600
www.kazimir.hr
Kazimir: Asociace pro podporu kultury, umění a audiovizuální produkce je nezisková kulturní instituce se sídlem v chorvatském Splitu. Zabývá se uměleckými akcemi, performancemi, aktivismem, teorií a filmem a za tímto účelem vyvíjí nové technologie, s jejichž pomocí se lze zamýšlet nad strukturou současné společnosti. Kazimir se zaměřuje na projekty, které zkoumají sociální, společenskou, technologickou, estetickou a etickou problematiku.
|
EVERYBODY IS OK / EVERYBODY IS OK
teaser
Země původu: Turecko, Rusko
Délka: 80 min
Režie: Katja Zajaz, Alex Puchov
Producentka: Anastasia Rycina
Hlavní kameraman: Anton Petrov
Odhadované datum premiéry: březen 2021
Synopse:
V roce 2020 bylo v Turecku v rámci stavby obří vodní přehrady zatopeno dvanáct tisíc let staré město Hasankeyf, které se rozkládalo na březích řeky Tigris. Příběh se odvíjí v reflexích Ramazána, 85letého obyvatele tohoto města, který trpí Alzheimerem. Skrze jeho rozpadající se povědomí o světě se dotýkáme tématu ztráty paměti. Ramazánovy slábnoucí vzpomínky korespondují s tragédií pomalé smrti města: starý pán i starobylý Hasankeyf ztrácejí svou identitu, svůj příběh.
Životopis režisérky:
Katja Zajaz je ruská režisérka a scenáristka, absolventka fakulty historie na Moskevské státní univerzitě. V roce 2018 dokončila také studium filmové tvorby pod vedením Freda Kelemena na Moskevské škole nového filmu. Její první krátký film Summer with Grandpa and without him se objevil na několika mezinárodních filmových festivalech (výmarský filmový festival Backup & Beyond 2019, Mezinárodní festival krátkých filmů v Lublinu 2019) a získal Grand Prix na Mezinárodním festivalu krátkých filmů Shnit. V současnosti Katja pracuje na svém prvním dokumentárním filmu, jehož je režisérkou a střihačkou.
Produkční společnost:
Gorky Film Studio
Sergey Eisenstein 8, Moskva, Rusko
+7 (499) 181-04-34
www.gorkyfilm.ru
Jedna z nejstarších producentských společností v Rusku, založená v roce 1915. Za dobu své existence zprodukovala stovky dokumentárních a hraných filmů. V roce 2019 se společnost začala modernizovat a mezi její nové aktivity nyní patří podpora začínajícím talentům a produkce autorských dokumentárních filmů.
|
MOTHERLANDS / MOTHERLANDS
teaser
Země původu: Maďarsko, Rumunsko
Délka: 72 min
Režie: Gabriel Babsi
Producenti/ky: Ágnes Horváth-Szabó, András Pires Muhi
Koproducentka: Anamaria Antoci
Hlavní kameraman: Gabriel Babsi
Odhadované datum premiéry: listopad 2020
Synopse:
Hervé was forced to flee his family in the Ivory Coast when the Civil War engulfed the country in 2012. His escape leads him to Greece, where he meets a local woman and starts another family. To feed his newborn, he falls into a world of crime, turning to people smuggling across Europe’s tumultuous landscape to Serbia and imagined freedom. In 2016, Hervé receives a call: his father has died, and he is the natural heir to the tribe’s leadership. Should he - and is he allowed to - move back to his birthplace? A European traveler shadows Hervé for six years. Shot in Greece, Macedonia and the Ivory Coast.
Životopis režiséra:
Gabriel Babsi se narodil v Miláně a vystudoval literaturu a filozofii. Ve 24 letech se přestěhoval do Paříže, kde v prvním roce navštěvoval filmovou školu EICAR. V roce 2002 natočil krátký hraný film La Tache, který byl představen na festivalech Portobello a EMAF. V roce 2005 natočil dokumentární film Fragments of a Friendship, který se objevil na filmových festivalech DocLisboa, Oberhausen a Altermedia. Jeho druhý krátký hraný film Rougetnoir vznikl v roce 2010 a promítal se na Long Island Film Festival. Na sklonku roku 2012 se Gabriel odstěhoval z Paříže do Řecka.
Produkční společnost:
ELF Pictures
Régiposta utca 7-9. 1052 Budapešť, Maďarsko
+36 70 773 8873
www.elfpictures.hu
ELF Pictures je producentská a distribuční společnost se sídlem v Budapešti, založená v roce 2016 bývalými producenty na volné noze Andrásem Piresem Muhim a Ágnes Horváth-Szabó. Debutem společnosti se stal snímek Nine Month War (2018), který získal zvláštní cenu poroty filmového festivalu v Sarajevu. V témže roce byla ELF koproducentem filmů Okupace 1968 a The Baron Returns. V současnosti pracuje ELF na několika projektech. Mezi její podporovatele patří Doha Film Institute, HBO Europe, Kreativní Evropa, HAVC, ARTE, soukromí investoři a maďarský Národní filmový institut.
|
THE COMMUNE / KOMÚNA
teaser
Země původu: Slovensko
Délka: 90 min
Režie: Jakub Julény
Producentka: Barbara Janišová Feglová
Hlavní kameraman: Peter Važan
Odhadované datum premiéry: 3. prosince 2020
Synopse:
Touha po svobodě v normalizačním Československu k sobě svedla řadu lidí, kteří se proklamativně hlásili k principům undergroundového hnutí. Po několika desetiletích se zdráhají čelit vzájemným obviňováním ze zrady: ze spolupráce s tajnou policií. Snímkem se proplétají vzpomínky na tragicky zesnulého guru, filozofa a básníka Marcela Strýka. Jeden ze starých undergroundových harcovníků zorganizuje revivalový koncert v gotické katedrále s cílem vyrovnat se s minulostí. Povede toto opětovné shledání volnomyšlenkářů k pokání a odpuštění?
Životopis režiséra:
Jakub Julény absolvoval v roce 2011 Akademii múzických umění v Bratislavě, kde studoval režii dokumentárního filmu (pod vedením prof. Dušana Hanáka). Jeho absolventským filmem byl Život je krajší vďaka Vám. Po dokončení studií režíroval krátké filmy DOM – Spomienky Martina Porubjaka a V tieni kráľa Svätopluka. Snímek Komún je jeho celovečerním debutem.
Produkční společnost:
HITCHHIKER Cinema, s. r. o.
Konventná 2, 811 03 Bratislava, Slovensko
+421 905 858 808
info@hitchhikercinema.sk
www.hitchhikercinema.sk
Hitchhiker Cinema je nezávislá filmová producentská společnost, kterou v roce 2012 založila Barbara Janišová Feglová. Zaměřuje se na vývoj projektů pro artová kina, na televizní seriály a dokumenty reflektující společenská a kulturní témata středoevropského regionu. Celovečerní dokumentární film Diera v hlave (www.aholeintheheadfilm.com) režiséra Roberta Kirchhoffa se promítal na mnoha festivalech a získal slovenskou národní cenu Slnko v sieti v kategorii nejlepší dokumentární film.
|
THE MAN BEHIND THE MUSCLE / TEMNÁ STRANA SÍLY
Země původu: Česká republika
Délka: 90 min
Režie: Martin Mareček
Producenti/ky: Jana Brožková, Zdeněk Holý
Hlavní kameraman: Jiří Málek
Odhadované datum premiéry: léto 2021
Synopse:
Film o snaze člověka změnit sám sebe, o lidské bytosti vystavené soustavnému tréninku a užívání chemických preparátů, ale především současné a provokativní svědectví o krizi mužské identity na počátku jednadvacátého století.
Životopis režiséra:
Martin Mareček patří k nejpozoruhodnějším českým filmovým tvůrcům nové generace. Jeho filmy jsou pravidelně oceňovány na mezinárodních festivalech. Studoval na Karlově univerzitě a na katedře dokumentárního filmu na FAMU, kde od roku 2003 vyučuje. Nejvíce se proslavil svými celovečerními dokumentárními filmy, jako jsou Hry prachu, Zdroj nebo Auto*Mat. Film Pod sluncem tma o českých charitativních pracovnících v Zambii získal na MFDF Jihlava 2011 cenu za nejlepší český dokumentární film, cenu diváků a cenu Silver Eye; mimoto obdržel také cenu Trilobit FITES a Cenu české filmové kritiky.
Produkční společnost:
VERNES
Dlouhá 9, 110 00 Praha, Česká republika
+420721517780
zdenek@vernes.cz
vernes.cz
Společnost Vernes vznikla v roce 2010 a zaměřuje se na dokumentární a hrané filmy s intelektuálním poselstvím. Mezi její realizované projekty patří portrét pedofila (Danielův svět, Panorama, Berlinale 2015) nebo dokument o genetickém testování (Čí je moje dítě, vítěz dvou cen na AFO 2014). V postprodukční fázi se nachází komediální dokument Český Pepík jede do Polska poznat lásku k Bohu (režie: Vít Klusák, Filip Remunda). Jedním z posledních projektů společnosti je dokument z doby covidové Nemocnice v první linii.
|
LETTER / SCRISOARE
Země původu: Rumunsko
Délka: 80 min
Režie: Carmen Tofeni
Producentka: Ana Maria Pîrvan
Hlavní kameramanka: Carmen Tofeni
Odhadované datum premiéry: srpen 2021
Synopse:
Film je intimní zpovědí režisérčina bratra v okamžiku, kdy jejich otci diagnostikují rakovinu. Tento otřes vyústí v pátrání po významu sourozeneckých vazeb. Na pozadí tohoto hledání se odvíjejí epizody potvrzující sourozenecké sepětí. Bývalý trestanec Tibi najde smysl v práci pro neziskovou organizaci svého bratra a stane se známým sportovcem. Sestra Mara naváže nové duchovní spojení se svým bratrem. Snímek sleduje vývoj sourozeneckého vztahu se všemi jeho propady a vzepětími.
Životopis režisérky:
Carmen Tofeni je rumunská režisérka-dokumentaristka a kameramanka. Je autorkou krátkých dokumentů a uměleckých děl vytvořených kombinovanou technikou. Mimoto je kameramankou celovečerního filmu Ivana Hrozná (Locarno 2019), který měl nedávno premiéru, krátkého filmu Route-3 (Toronto 2019 a Clermont-Ferrand 2020) a dalších krátkých hraných i dokumentárních snímků, které získaly řadu mezinárodních cen. Carmen je absolventkou italské filmové školy Centro Sperimentale a účastnila se také prestižních pobytů v Sarajevu a na Berlinale Talent.
Produkční společnost:
Luft Film and Anchor Films
strada Ipotesti nr. 7, Bukurešť, district 4, Rumunsko
+40743011360
www.anchorfilms.ro
Společnost LUFT Film založila Carmen Tofeni se záměrem vyvinout model, který by vyhovoval různým formám, tématům a časovým rámcům jejích i cizích projektů.
Společnost Anchor Films vznikla v roce 2016 a její zakladatelkou je Ana Maria Pîrvan. Anchor je domovem filmových projektů. Režiséry a scenáristy provází od počátečních fází vývoje a pomáhá příběhu nabýt optimálních kontur. Anchor je tvůrčí studio rozkročené mezi Bukurešť a Bejrút, zaměřené na filmovou produkci, poradenství a vývoj scénáře, služby a kreativní obsah.
|
TRUST ME / WIELOMIŁOŚĆ
teaser
Země původu: Polsko, Německo
Délka: 72 min
Režie: Joanna Ratajczak
Producent: Stanislaw Zaborowski
Hlavní kameramanka: Joanna Piechotta
Odhadované datum premiéry: březen 2021
Synopse:
Po 15 letech společného soužití Sebastian překvapí svou ženu radikálním návrhem otevřít jejich vztah dalším partnerům. Alicia se ve jménu lásky rozhodne s experimentem souhlasit. Trust Me se jeví jako snímek o nevěře a otevřeném manželství, ale postupně se stává psychologickou studií protagonistů a jejich vztahu i současných vztahů mezi dvěma pohlavími. Ukazuje, jak je těžké nastoupit cestu nekonvenčního partnerství. Odvážné, houževnaté a místy destruktivní hledání nové formy lásky.
Životopis režisérky:
Joanna Ratajczak je absolventkou Vyšší humanitní školy v Poznani a Freie Universität v Berlíně. Několik let se pohybovala v mediálním průmyslu. Spolupracovala s Berlin Radio, Berlin TV, ARD TV a RBB TV. Její pořad JazzRio! získal bronzovou medaili na New York International Radio Program Awards. V roce 2019 byla vybrána do prestižního filmového programu na škole Andrzeje Wajdy, kde pod vedením zkušených tvůrců vyvinula film Trust Me. V roce 2020 dokončila svůj nejnovější dokumentární film o vesnici Brodowin.
Produkční společnost:
Silver Frame
Grzybowa 28 05-092 łomianki, Polsko
+48 696 44 93 17
www.silver-frame.com
Silver Frame je nezávislá producentská společnost, která propojuje talentované umělce. Specializuje se na produkci dokumentárních a hraných filmů s mezinárodním potenciálem. Jednou z jejích priorit je spolupráce se zahraničními partnery. Silver Frame má na kontě 4 dokumentární filmy se zahraničními partnery a 8 krátkých hraných filmů, které získaly řadu cen na různých filmových festivalech.
|
ELEVATION / ВИСОТА
teaser
Země původu: Ukrajina, Rumunsko, Polsko
Délka: 70 min
Režie: Max Rudenko
Producenti/ky: Ksenia Gapchenko, Melinda Boros, Max Rudenko
Hlavní kameraman: Max Rudenko
Odhadované datum premiéry: srpen 2021
Synopse:
Vasyl pracuje jako trenér skoků na lyžích ve sportovní škole v hloubi Karpatských hor. Jeho skokanskou kariéru ukončilo vážné zranění. Sport je mu vším. Věří, že jednota s přírodou mu dodává sílu, aby své svěřence dokázal psychicky připravit na závody a pomohl jim překonat strach a pochybnosti o vlastních schopnostech. Film nahlíží jeho osobnost optikou mladého, talentovaného skokana. Vasyl se v závěru své kariéry pokouší vychovat nové šampiony pomocí neotřelé metody. Možná je to jeho poslední šance, jak dosáhnout vítězství.
Životopis režiséra:
Max Rudenko se narodil v ukrajinském městě Mykolajiv. V roce 2009 dokončil studia režie dokumentárního filmu (pod vedením Mariny Razběžkiny) a filmovou režii (pod vedením Vladimira Fenčenka) na Filmové a televizní škole. Posléze pokračoval ve studiu na katedře kamery (pod vedením Igora Klebanova) na Gerasimově státním filmovém institutu (VGIK), které završil v roce 2015. Žije na Ukrajině a působí jako režisér filmových dokumentů, kameraman a producent. V roce 2020 založil producentskou společnost PARADOX FILM se sídlem v Kyjevě, která se zaměřuje na dokumentární film.
Produkční společnost:
PARADOX FILM
01034 Pushkinska 10 Kyjev, Ukrajina
+380977191594
PPARADOX FILM je nezávislá producentská společnost sídlící v ukrajinském Kyjevě. Zabývá se produkcí dokumentárních filmů na Ukrajině a ve východní Evropě.
|