Porotci
resetovat filtrOpus Bonum
Eliška Andršová Cílková
sekce: Opus Bonum
ročník: 2024
země: Česká republika
Eliška Cílková je hudební skladatelka a filmařka. Za film Pripyat Piano získala hlavní cenu Silver Eye Award, film Beautiful Solution vyhrál na MFDF Jihlava v roce 2021 experimentální sekci Exprmnt.cz. Kromě filmového vzdělání prošla Eliška Cílková i klasickým hudebním vzděláním, v rámci ročního Fulbrightova stipendia působila jako skladatelka na Columbia University in The City of New York. V roce 2024 uvedla Janáčkova Filhramonie Ostrava rozsáhlou orchestrální skladbu Odstíny Záře. www.eliskacilkova.com
Robert Sinnerbrink
sekce: Opus Bonum
ročník: 2024
země: Austrálie
Wang Xiaoshuai
sekce: Opus Bonum
ročník: 2024
země: Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny
První světla
Tomáš Klein
sekce: První světla
ročník: 2021, 2024
země: Česká republika
Jako svůj celovečerní hraný debut připravuje adaptaci knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk. Jeho studentské filmy byly úspěšně uvedeny na řadě mezinárodních festivalů. Bakalářský film Retriever, který natočil spolu s Tomášem Mertou, byl uveden na MFF v Cannes v sekci Cinéfondation. Jako druhý režisér spolupracoval na filmu Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad. Snímek na přání zesnulého režiséra následně dokončil. Za film FREM Viery Čákanyové, na kterém se podílel jako kameraman, získal cenu České filmové kritiky za audiovizuální počin roku (film měl mezinárodní premiéru na Forum Berlinale a získal cenu Pavla Kouteckého).
María Laura Ruggiero
sekce: První světla
ročník: 2024
země: Španělsko
Abby Sun
sekce: První světla
ročník: 2024
Svědectví
Katerina Cizek
sekce: Svědectví
ročník: 2024
Katerina Cizek je kanadská režisérka dokumentárních filmů a přední představitelka digitálních dokumentů. Je uměleckou ředitelkou, spoluzakladatelkou a výkonnou producentkou studia Co-Creation Studio při MIT Open Documentary Lab (Massachusetts Institute of Technology). Je držitelkou cen Peabody a Emmy.
Cheryl Maloney
sekce: Svědectví
ročník: 2024
Cheryl Maloney je aktivistka ze skupiny domorodých obyvatel Mikmaků. Maloney se zapojila do řady bojů za sebeurčení Mikmaků, včetně odporu proti projektu Alton Gas a za právo k samosprávnému rybolovu. Je bývalou národní environmentální koordinátorkou Asociace domorodých žen Kanady a bývalou předsedkyní Asociace domorodých žen Nového Skotska, kde zajišťovala účast organizace na vyšetřování pohřešovaných a zavražděných domorodých žen. Působila také jako profesorka politických věd na Cape Breton University, kde vyučovala sociální spravedlnost a mikmakská studia.
Siri Rustad
sekce: Svědectví
ročník: 2024
Česká radost
Tereza Hadravová
sekce: Česká radost
ročník: 2024
země: Česká republika
Tereza Hadravová (1980) je editorka časopisu Estetika: The European Journal of Aesthetics a přednáší estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila také jako redaktorka časopisu dok.revue. Ve své práci se zajímá o různá rozhraní filozofie a estetiky, mimo jiné o průniky filozofie a filmu a možnosti spolupráce mezi filozoficky a empiricky zaměřenými badateli a badatelkami v oblasti estetiky.
Pavlína Kalandrová
sekce: Česká radost
ročník: 2024
země: Česká republika
Pavlína Kalandrová vystudovala divadelní vědu a českou filologii na FF UP v Olomouci a následně filmovou a televizní produkci na FAMU. V letech 2004–2014 působila v Duracfilmu, který spoluzaložila, jako producentka a výkonná producentka se zaměřením především na tvůrčí dokumentární filmy (Nadohled, 2010, Trojmezí, 2011, H*art On, 2016, uváděné na FID Marseille, MFDF Jihlava, Jeden svět, MFF Shanghai, Peking, Jaipur či AFO Olomouc), ale také hrané (Děti, SK/CZ 2014) a animované/experimentální filmy (Mění se kulisa, 2010). Byla jednou z Emerging Producers 2014. V letech 2014–2017 vedla Kancelář Kreativní Evropa MEDIA, kde mimo jiné stála u zrodu iniciativy CEE Animation. 2017–2018 byla kreativní ředitelkou Institutu dokumentárního filmu. Byla členkou odborné komise pro minoritní koprodukce slovenského Audiovizuálního fondu a členkou výběrové komise soutěžních dokumentárních filmů festivalu Finále Plzeň. Od června 2023 je radní Státního fondu kinematografie.
Aleš Kauer
sekce: Česká radost
ročník: 2024
země: Česká republika
Aleš Kauer, výtvarník, básník, performer, zakladatel bibliofilského nakladatelství Adolescent, několika avantgardních hudebních projektů, organizátor kulturních akcí a literárně-hudebního festivalu Kvílení. Graficky a výtvarně doprovodil mnoho knih a časopisů. Básně a texty publikuje v Glosolálii, Hostu, Tvaru, A2, Revue Prostoru, Deník Referendum. Jeho básně byly přeloženy do několika jazyků a publikovány v zahraničních literárních časopisech a antologiích. Vydal básnické sbírky VNĚ/MNĚ (2014), HappyEND (2020), Imagine Peace (2023).
Vladimír Merta
sekce: Česká radost
ročník: 2024
Vladimír Merta je český písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér. Vystudoval architekturu na ČVUT (absolvoval v roce 1971), poté v letech 1971–1976 studoval na FAMU, studium zde zakončil filmem Smrt krásných srnců podle knihy Oty Pavla. Na konci 60. let nahrál ve Francii písničkářské album Ballades de Prague. Byl členem folkového sdružení Šafrán. Během osmdesátých let psal a režíroval animované filmy. Je zakládajícím členem Evropského kulturního klubu a aktivním členem OSA.
[zdroj: Wikipedie]
Pavol Pekarčík
sekce: Česká radost
ročník: 2024
Narodil sa v Spišskej Sobote, žije v Košiciach. Absolvoval katedru Dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave. Spolu s Ivanom Ostrochovským nakrútil filmy Menšie zlo (2004), Vietor (2004), Karakorum (2005), Uli Blaho (2008) a Zamatoví teroristi (2013). Pracoval ako strihač a kameraman na filme Ivana Ostrochovského Ilja (2010), pomocný režisér na filme Martina Šulíka Cigán (2011) a koproducent, vedúci výroby a pomocný režisér filmu Ivety Grófovej Až do mesta Aš (2012).
[zdroj: Filmtopia.sk]
Fascinace
Romana Gajarská
sekce: Fascinace
ročník: 2024
Na festival jsem se dostala spolu se synem, se kterým budu letos v porotě. Díky synově profesi vnímám film víc do hloubky a skrze náš společný koníček - hudbu, vnímám více i tu filmovou. Mám pocit, že by lidi spolu měli víc mluvit a film je vždy o příběhu a i když se ti moc nelíbí, tak o tom prostě mluvíš. Prostředí festivalu je právě o sdílení zážitků pod stejným nebem a na to se těším.
Dominik Gajarský
sekce: Fascinace
ročník: 2024
země: Česká republika
Dokumentární kniha
Linda Bartošová
sekce: Dokumentární kniha
ročník: 2024
země: Česká republika
Novinářka a moderátorka. Od roku 2013 do roku 2022 pracovala v České televizi. Začínala v zahraniční redakci, několik let reportovala například z unijních summitů. Od roku 2020 moderovala i Interview ČT24 a hlavní zpravodajské pořady. Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V roce 2020 se umístila v žebříčku mladých talentů časopisu Forbes 30 pod 30. V roce 2022 vydala knihu rozhovorů s ženami v českých médiích, Novinářky, a dokumentární podcastovou sérii Krása pro Český rozhlas Radio Wave. Během roku 2023 pracovala na Aktuálně.cz, kde vedla rozhovory v pořadu Spotlight, psala texty o kultuře a společnosti a zpracovala publicistická témata ve svém podcastu Safe space. Od konce roku 2023 je na volné noze, pracuje na nové podcastové sérii a nové knize, moderuje besedy, festivaly a akce, studuje obor Gender Studies na FHS UK.
Magdalena Dušková
sekce: Dokumentární kniha
ročník: 2024
země: Česká republika
Magdalena Dušková je redaktorka Alarmu a studentka politologie a antropologie na FF UK. Píše hlavně o politice – protože věří, že každý aspekt života je politický –, a to z intersekcionálně feministických pozic. Je spoluautorkou podcastu Hysterie a investigativní série Mezi Bohem a ultrapravicí: Po stopách českého antigenderu.
Markéta Hejkalová
sekce: Dokumentární kniha
ročník: 2024
země: Česká republika
Markéta Hejkalová
je spisovatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Mezi její nejúspěšnější tituly patří romány Kouzelník z Pekingu, Měj mě rád/a, Dům pod náměstím nebo nejnovější Století na vlnách.
Brit Jensen
sekce: Dokumentární kniha
ročník: 2020, 2024
země: Dánsko
Brit Jensen, Dánka, žijící mnoho let v Česku, je audio dokumentaristka a dramaturgyně. Vytvořila desítky dokumentů pro český, dánský, britský a australský rozhlas. Spolu s novinářkou Magdalenou Sodomkovou produkovala první český true crime podcast, Matematika zločinu. S dokumentaristou Jiřím Slavičínským na stanici Wave založila a dramaturgovala dokumentarní cyklus DokuVlna. V současné době pracuje na nezávislém true-horror podcastu Anatomie strachů a dramaturguje nový cyklus krátkých dokumentů “Dokumoment” pro Český rozhlas Vltava.; Brit Jensen, Dánka, žijící mnoho let v Česku, je audio dokumentaristka a dramaturgyně. Vytvořila desítky dokumentů pro český, dánský, britský a australský rozhlas. Spolu s novinářkou Magdalenou Sodomkovou produkovala první český true crime podcast, Matematika zločinu. S dokumentaristou Jiřím Slavičínským na stanici Wave založila a dramaturgovala dokumentarní cyklus DokuVlna. V současné době pracuje na nezávislém true-horror podcastu Anatomie strachů a dramaturguje nový cyklus krátkých dokumentů “Dokumoment” pro Český rozhlas Vltava.
Štěpán Pech
sekce: Dokumentární kniha
ročník: 2024
země: Česká republika
Štěpán Pech vystudoval obor fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a také obor režie na FAMU. Během studií pracoval jako asistent konceptuálního umělce Jana Mančušky a věnoval se jak fotografii, tak filmu. Dokumentární film Chybění o životě Jana Mančušky je Pechovým celovečerním dokumentárním debutem, který získal loni na MFDF Ji.hlava ocenění Opus Bonum pro nejlepší debut. V současné době pracuje jako režisér a studuje ekoarteterapii
Ji.hlava New Visions Forum
Zeshawn Ali
sekce: Ji.hlava New Visions Forum
ročník: 2024
země: Spojené státy
Anna Hoffmann
sekce: Ji.hlava New Visions Forum
ročník: 2024
země: Německo
Yuliia Kovalenko
sekce: Ji.hlava New Visions Forum
ročník: 2024
země: Ukrajina
VR
Andran Abramjan
sekce: VR
ročník: 2024
země: Česká republika
Andran Abramjan je absolventem Přírodovědecké fakulty UK a studentem dokumentární tvorby na FAMU. Z jeho tvorby lze jmenovat film Bude třeba dalších výzkumů (2011), Rorýsi (2013), experiment Momentální nepřízeň počasí (2012), segment v kolektivním snímku Film jako Brno (2011) či Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se (2013) oceněný Zvláštním uznáním MFDF Ji.hlava.
Katarína Mišíková
sekce: VR
ročník: 2024
země: Slovensko
Gwenola Wagon
sekce: VR
ročník: 2024
Opus Bonum – studentská porota vysokoškoláků
Matyáš Křepel
sekce: Opus Bonum – studentská porota vysokoškoláků
ročník: 2024
země: Česká republika
Veronika Málková
sekce: Opus Bonum – studentská porota vysokoškoláků
ročník: 2024
země: Česká republika
Monika Růžičkova
sekce: Opus Bonum – studentská porota vysokoškoláků
ročník: 2024
země: Česká republika
Česká radost – studentská porota středoškoláků
David Oberreiter
sekce: Česká radost – studentská porota středoškoláků
ročník: 2024
Barbora Šilhavá
sekce: Česká radost – studentská porota středoškoláků
ročník: 2024
země: Česká republika
Visegrad Award
Kirsten Johnson
sekce: Visegrad Award
ročník: 2024
země: Spojené státy
Kirsten Johnson (1965, Seattle, Washington, USA) študovala výtvarné umenie a literatúru na Brownovej Univerzite a odbor kamery na parížskej filmovej škole La Fémis. Od skončenia štúdia na La Fémis sa ako kameramanka podieľala na viacerých uznávaných a oceňovaných dokumentárnych filmoch, akými sú napríklad Fahrenheit 9/11 (2004), Prísaha (The Oath, 2010), Neviditeľná vojna (The Invisible War, 2012) či Oscarom ocenenej snímke Citizenfour: Občan Snowden (Citizenfour 2014).
[zdroj: IFF Bratislava]
Xuan Liu
sekce: Visegrad Award
ročník: 2024
země: Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny
Galya Stepanova
sekce: Visegrad Award
ročník: 2024
země: Velká Británie
Newsletter
Dní do festivalu
0
zavřít
předchozí
další
stáhnout