Dokumentární Ji.hlava je v plném proudu! Letošní festival nabízí 376 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích. Program dnes nabídl premiéru snímku o DJ NobodyListen nebo netradiční portrét hudebního skladatele Jana Kapra. Zítra je na programu snímek Roky Super-8 letošní laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux. Film osobně uvede její syn (a spolurežisér filmu) David Ernaux-Briot.
Premiéry se dnes dočkal snímek Kryštofa Zvolánka s názvem Generace A: Ať si každý dělá, co chce, který zachycuje tři roky v životě DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen. „Hodně jsem to točil pro generaci mých rodičů i mladších rodičů, aby se mladých lidí nebáli. Ať se připraví na to, co čeká jejich děti,“ řekl režisér.
Svůj film Lidi dnes také představil Kateř Tureček. Mnohovrstevnatý snímek na jedné straně funguje jako autobiografický portrét nebinárního člověka, zároveň však přibližuje široké spektrum obtíží i radostí, kterými prochází trans a nebinární lidé v Česku.
Premiérově byl uveden také snímek KAPRKÓD režisérky Lucie Králové. Dokumentární opera zpracovává život a tvorbu tohoto zprvu komunistickým režimem protežovaného skladatele Jana Kapra, který v době normalizace nesměl tvořit.
Několik bloků filipínských filmů dnes představila sekce Průhledná krajina: Filipíny. Rozsáhlá přehlídka uvedla dnes například snímek Oliver režiséra a předního filipínského filmového historika Nicka Deocampa, který film osobně uvedl. „Nejsme jen umělci, ale i historici. A svými filmy tvoříme historii. V mládí jsem se snažil bojovat proti vojenské diktatuře, ale také proti Hollywoodu. A jak bojovat s Hollywoodem - to prostě nejde, jste jako červ, který se snaží sežrat systém,“ řekl Nick Deocampo.
Co si nenechat ujít zítra? Třeba meditativní dokument režiséra Petra Michala s názvem Je nalezena tím, koho hledá o životě překladatelky Anny Kareninové.
Napříč letošním programem letos prostupuje téma války. Sekce Souhvězdí, která vybírá to nejlepší ze světových filmových festivalů, zítra uvede novinku ukrajinského režiséra Sergeje Loznici Kyjevský proces, který rekonstruuje soudní proces s nacisty z roku 1946. Téma války reflektuje také nejnovější hraný snímek Kázání k rybám mezinárodně oceňovaného ázerbajdžánského režiséra Hilala Baydarova, jehož filmové začátky jsou spojeny právě s Ji.hlavou. Film pojednává o vojákovi, který se vrací do rodné ázerbajdžánské vsi a snaží se srovnat s válečným traumatem. Doplňkem projekce bude režisérova masterclass s názvem „Co je hraného v dokumentárních filmech“.
Sekce Zvláštní uvedení nabídne snímek SVOBODA V PLAMENECH: UKRAJINSKÝ BOJ ZA SVOBODU režiséra Jevgenyje Afinejevského, který skládá z osobních příběhů civilistů, vojáků, novinářů, lékařů i zahraničních dobrovolníků obraz humanitární katastrofy, ale zároveň neobyčejné lidské houževnatosti. Záběry zničených měst doprovází komentář britské oscarové herečky Helen Mirren.
Za pozornost pak určitě stojí snímek Roky Super-8, který režírovala letošní laureátka Nobelovy ceny za literaturu, francouzská spisovatelka Annie Ernaux, společně se svým synem Davidem Ernaux-Briotem. Ten film osobně v Ji.hlavě uvede. Jde o portrét, sestavený z domácích snímků z let 1972 až 1981, kdy vycházely autorčiny první knihy, její děti dospívaly a manžel s sebou všude bral osmimilimetrovou kameru.
Velkému tématu „nerůstu“ se bude celý den věnovat Inspirační fórum. V rámci diskusí se bude ptát, zda je hospodářský růst nevyhnutelnou podmínkou pro náš dobrý život. Nerůst bude zkoumat prostřednictvím ekologie, ekonomiky a politiky, ale i v kulturní praxi či osobním životě. Je vůbec nerůst slučitelný s podnikáním a jak mohou na jeho principech fungovat kulturní instituce či filmový průmysl?